судски тумач за енглески језик

Преко

300

сталних

клијента

преводилац за руски

Одмах

на располагању

224

професионалних

преводиоца

судски тумач за енглески

Приступачне

цене већ од

600

динара

судски тумач за енглески језик

Код нас

су Ваши

преводи

сигурни

судски тумач за енглески београд

Преводимо

за вас већ

10

година

Позовите нас:
+ ‎381 (65) 551 34 34

Усмено превођење за словачки језик

Уколико имате потребу за усменим превођењем, обратите се нашем тиму. Сарађујемо са великим бројем стручних преводилаца за симултано и консекутивно превођење за словачки језик, а у бази преводилаца имамо матерње говорнике и словачког и српског језика. Поред ангажовања преводилаца, у могућности смо да Вам понудимо и организацију догађаја заједно са изнајмљивањем опреме за симултано преводјење.


Словачка је земља Средње Европе коју одликују Карпати на северу, равнице на југу, мноштво језера и лепи плави Дунав. Културно је најближа суседној Чешкој, са којом је до 1993. године чинила Чехословачку државу. Словачка броји око 5 милиона становника, а службени језик је словачки. Процењује се да у свету има око 6 милиона изворних говорника словачког језика – поред Словачке у којој је службени језик, словачки има статус језика националних мањина или статус регионалног службеног језика у још неким европским земљама (Чешкој, Румунији, Мађарској, Србији...). Занимљиво је да дијаспора словачких говорника у Чешкој представља највећу дијаспору на свету. Словачки језик такође спада у један од 24 службених и радних језика Европске уније. У оквиру словачког језика постоје три дијалекта: западнословачки (најсличнији чешком језику), источнословачки и панонскословачки (одликује га велики број јужнословенских речи). Поред ових дијалеката у оквиру словачког језика постоји још велики број поддијалеката и варијација ова три дијалеката који су били условљени историјским и географским приликама (изолованост, просторна удаљеносто од матице и слично).

Према попису из 2011. године у Србији живи скоро 53 000 Словака од којих највећи број насељава Војводину. Словаци су званично призната национална мањина у Србији, а словачки језик је један од службених језика аутономне покрајне Војводине и у службеној је употреби у неколико општина међу којима су и Нови Сад и Стара Пазова. Словачки језик у Србији се у неким стварима разликује од словачког језика у Словачкој. У Србији словачки језик подељен је на сфере у којима се употребљава, те се тако разликује свакодневни словачки језик који обилује српским речима и архаичним словачким речима, књижевни словачки језик на коме се пишу књиге и издају уџбеници, уставни језик које представља језик закона, разних докумената, јавних назива и језика словачких институција и језик медија који се користи у новинама, часописима, на радију и телевизији. О очувању словачког идентитета и друштвеног положаја Словака у Србији, као и о очувању културе, језика и уметности брине Матица словачка у Бачком Петровцу. Поред ње у Србији, претежно у Војводини, постоје бројна словачка удружења и институције, међу којима су галерија Зузке Медведјове, Словачко војвођанско позориште и ТВ Петровец. Словачки језик као језик националне мањине учи се у неким школама, а постоји могућност и студирања словачког језика на универзитетима у Србији.

Такође нудимо

Други jезици

Уколико су Вам потребни преводи за било који страни језик у било ком смеру, ту смо за Вас.

Клијенти и сарадници

China Road and Bridge Corporation
Huawei
Imlek
Ministarstvo poljoprivrede Srbije
United Nations
UNDP